2006-2007 Results

Championships, Final Rounds, Special Honors

Kentucky (First Year Breakout) 2nd – Sam Crichton & Nick Watts
Catholic – Cap Cities 2nd Liz Lundeen and Seth Gannon
James Madison – 1st (Tie) Seungwon Chung & Doowan Chung
James Madison – 1st (Tie) Carlos Maza & Kurt Woolford
Best Judge – JMU – JP Lacy (you can go home)
Naval Academy – 1st (Tie) Adam Ablekop & Will Sears
Naval Academy – 1st (Tie) Doowan Chung & Seungwon Chung
NDT Qualifier – 2nd John Patton & Alex Lamballe
NDT Qualifier – 3rd – Adam Abelkop & Will Sears
Dist VI/CEDA SE Champs – 1st JV – Elyse McNamara & Hannah Rothman
Dist VI/CEDA SE Champs – 2nd JV – Tom DeFranco & Andy Levin (Vandy)
JV Nationals – W Va – 1st – Lauren Sabino & Kurt Woolford
Amer Debate Assoc Nationals – 1st JV – Elyse MacNamara & Hannah Rothman
Madison Cup – JMU – 7th Claire Reifsnyder & Hannah Rothman
CEDA Academic All American – Liz Lundeen & Adam Abelkop
Louden named to NDT Board of Trutees
Doowan Chung named as WDI College Policy Scholar at Univ of Vermont

Semi-Finals

Catholic – Cap Cites – Forrest Pearce & Rohit Nath (Met WFU GL in Semis)
Amer Debate Assoc Nationals – 3rd – Alex Lamballe & Adam Abelkop

Quarter-Finals

Kentucky (First Year Breakout) Kurt Woolford & Carlos Maza
Univ. of West Georgia – John Patten & Alex Lamballe
CEDA SE Champs – Seth Gannon & Liz Lundeen

Octa-Finals

Georgia State Univ. – Alex Lamballe & John Patten
Southern California – John Patten & Alex Lamballe
Cal State Fullerton – Alex Lamballe & John :Patten
U. Texas-Dallas – Karen Harrison & Carlos Maza
Miami (OH) – Elyse McNamara & Hannah Rothman
Univ. of West Georgia -Adam Abelkop & Will Sears
Univ. of West Georgia – Liz Lundeen & Seth Gannon
Univ of West Georgia – Seungwon Chung & Doowan Chung
JV Nationals W Va – Elyse McNamara & Hannah Rothman
ADA Nationals – Karen Harrison & Carlos Maza
ADA Nationals – Seungwon Chung & Tom DeFranco
National Debate Tournament – Liz Lundeen & Seth Gannon

Double Octa Finals

Georgia State Univ. – Liz Lundeen & Seth Gannon
Kentucky – John Patten and Alex Lamballe
Kentucky – Will Sears and Adam Abelkop
Southern Calififornia – Seth Ganon & Liz Lundeen
Southern California – Doowan Chung & Seungwon Chung
Univ. of North Texas – Nick Watts & Sam Critchton
Cal State Fullerton – Adam Abelkop & Will Sears
U. Texas – Dallas – Sam Critchton & Nick Watts (met Wake)
U. Texas – Dallas – Rohit Nath & Forrest Pearce
Naval Academy – Kurt Zemlicka & Sean Ridley
Naval Academy – Forrest Pierce & Rohit Nath (met Wake)
Northwestern Univ. – Liz Lundeen & Seth Gannon
Northwestern Univ. – Alex Lamballe & John Patten
Northwestern Univ. – Will Sears & Adam Abelkop
JV Nationals W Va – Tom DeFranco & Maro Gonzalas (Wayne St.)
CEDA Nationals Oklahoma – Nick Watts & Sam Crichton
CEDA Nationals – Seungwon Chung & Doowan Chung
Triple-Octas CEDA Nationals – Kurt Woolford & Lauren Sabino
Tripel-Octas CEDA Nationals – Carlos Maza & Karen Harrison

Cut-on-Points

Georgia State Univ. – Seungwon Chung & Doowan Chung
Georgia State Univ. – Adam Abelkop & Will Sears
Kentucky – Doowan Chung and Seungwon Chung
Richmond (JV) – Tom DeFranco & Jack Ormond
Harvard – John Patten & Alex Lamballe
James Madison – Sean Ridley & OD Hobeika
James Madison – Karen Harrison & Lauren Sobino
James Madison – Sam Critchton & Nick Watts
James Masison (JV) – Jack Ormond & Tom DeFranco
Univ. of West Georgia – Karen Harrison & Carlos Maza
Naval Academy- Hannah Roth & Elyse McNamara
Northwestern University – Kurt Zemlicka & Sean Ridley
Northwestern University – Karen Harrison & Carlos Maza
SE CEDA Champs – Ga St – Sean Redley & Kurt Zemlicka
Northwestern University – Doowan Chung & Seungwon Chung

Speaker Awards

Catholic – 2nd – Seth Gannon
Catholic – 4th – Liz Lundeen
Catholic – 5th – Forrest Pearce
James Madison – 2nd – Seungwon Chung
James Madison – 3rd – Doowan Chung
James Madison – 8th – Carlos Maza
James Madison – 10th -Kurt Woolford
James Madison – 13th – OD Hobeika
Southern California – 14th John Patton
Univ. of West Georgia – 8th John Patton
Univ. of West Georgia – 17th Doowan Chung
Univ. of Wast Georgia – 18th Seungwon Chung
Univ. of West Georgia – 20th Alex Lamballe
Naval Academy – 6th Adam Abelkop
Naval Academy – 11th Will Sears
NDT Qualifier – 3rd – Alex Lamballe
NDT Qualifier – 4th Patton
CEDA SE Champs – JV – 1st Elyse McNamara
CEDA SE Champs – JV – 3rd Hannah Rothman
JV Nationals – W Va – 10th Lauren Sabino
ADA Nationals – Liberty – 5th JV Elyse MacNamara
ADA Nationals – 10th JV – Hannah Rothman
ADA Nationals – 6rh – Seungwon Chung

Schedule

Sept. 15-17 – National Earlybird High School Tournament, WFU
Sept. 23-25 – Georgia State University
Oct 7-9 – University of Kentucky
Oct 14-16 – University of Richmond
Oct 28-30 – Harvard University
Oct 20-22 Catholic University
Nov. 11-13 – Franklin R. Shirley Classic, WFU
Dec. 29-31 – University of Southern California
Jan. 2-4 – California State University-Fullerton
Jan 7-9 – University of North Texas
Jan. 10-12 – University of Texas-Dallas
Jan. 14-16 – Univ of West Georgia
Jan. 27-29 – United States Naval Academy
Feb. 24-26 – District VI Qualifier, Georgia State University
March 3-5 – JV Nationals, West Virginia University
March 9-11- ADA Nationals – Liberty University
March 13 – James Madison Cup, James Madison University
March 22-26 – Cross Examination Debate Association Nationals, Univ. of Oklahoma
March 29-April 2 – National Debate Tournament, Dallas