Final Four Appearances by Tournament

The following record lists Wake Forest Debate teams that reached the semi-finals or finals of various tournaments. Any such list has the weakness of missing folks who were important to Wake Debate history, often excelling competitively, reaching the quarter-finals of major national tournaments. Lyle Scruggs, a professor at the University of Connecticut at the time of this writing, is mentioned as a representative of this distinguished group. Only listing teams reaching semi-finals or better keeps the list manageable but necessarily leaves out hundreds of superior efforts which are part of Wake’s debate legacy.

Listing Wake Forest winners is a dubious task at best. Record keeping varied dramatically from era to era and locating results was often dependent on the excellent and sometimes capricious coverage in the Old Gold and Black. The task is further complicated by not being able to define precisely when “tournaments” began, knowing what four team divisions represented for the individuals involved, and tournaments changing names and/or locations. I also expect there are mistakes in news coverage and coach’s recordings. Nonetheless, the list of past winners is indeed impressive, reflecting trends and growth of the program over the decades.

Final Four Appearances by Tournament

Agnes Scott College, 1950: 3rd, Bob Crouch & Lamar Caudle.

American Debate Association Nationals: 1988, 1st (JV Nats), Harry Trachtenberg & Rob Spears; 1990, 3rd, Bill Ziegelmueller & Mark Grant; 1992, 1st Varsity, Gordon Hull & Mark Grant; 1993: 2nd, Varsity, Gordon Hull & Rick Fledderman, 3rd, Marcia Tiersky & Adrienne Brovero, Craig Green & Chris Cooper; 1994: 3rd, Craig Green & Chris Cooper; 1995: 2nd, Varsity, Daveed Gartenstein-Ross & Chris Cooper, 2nd, Novice, Drew Brown & John Sena; 1996, 1st Varsity, Chris Cooper & Daveed Gartenstein-Ross; 2003, (Novice) 3rd, David Coons & Josh Traeger; 2007, 3rd Adam Abelkop & Alex Lamballe, 1st (JV) Hannah Rothman & Elyse MacNamara; 2013, 1st Varsity Richard Min & Ken Bailey; 2015, (JV) close-out finals: Lucy Shen, Katie Super, Ned Gidley, & Connor Brown.

American University: 1998: (Capitol Cities Debates) 3rd, Emma Filstrup & Wes Lotz

Appalachian State University: 1940: 1st, Bob Goldberg, G. Spottswood Butts; 1968, 2nd, Affirmative team, Steve Rainey & Doug Osborne; 1977: 3rd, Varsity, Vickie Leonard & Mike Poole, 1st, JV, Susan Darnell & John Walker; 1979: 2nd – Tim Wilder & Robert Hoover, 1st, Novice, Karen Klemmons & Margaret Quinn.

Atlantic Coast Conference Tournament: 1954, 1st, (Charlottesville), Sam Johnson & Jim Greene, Kay Arant & Carwile LeRoy; 1955: ? place? Joe Hough & Carwile LeRoy (Aff), Margorie Thomas & Barbara Massey (Neg); 1956 (Winston-Salem) (Tie, Duke) 1st (Aff) Dick Burleson & David Hughes, (JV, Aff), 1st, Earl Shaw & Ann Julian, (JV Neg, tie Duke) 1st, Joe Grubbs & Allen Carroll; 1959: 1st (Neg) Don Schoonmaker & Susie Jones; 1960: 1st, Sherry Dailey & Susie Jones (Aff), Don Schoonmaker & Joe Grubbs (Neg), 2nd, Alfred Baker & Ed Gaskins (Aff), Glenn Balckburn & Charles Taylor (Neg); 1961: 2nd, Susie Jones & Ed Gaskins (Aff); 1962, 2nd, Al Baker & Ed Gaskins, 1st (Novice) Martha Swain & Neal Tate (Neg), Charles Winberry & John Eddinger (Aff); 1963, 1st, Ed Gaskins & David Zacks (Aff), Martha Swain & Neal Tate (Neg), 1st (JV), Ann Wood & Jose Cabezas (Neg), Joe Staggers & Jerry Partney (Aff); 1964: 1st, Jan Wood & Neal Tate (Aff), Peggy Wilson & David Zacks (Neg), 1st (Novice), Irwin Coffield & Roger Willets (Neg), 2nd, Karen Strasser & Gene Brown; 1965: 1st, Ken Godwin & Jerry Partney (Aff), Peggy Wilson & Irwin Coffield (Neg); 1965: 3rd, Suzanne Bowles & John Tate (Aff), Phyllis McMurry & Linda Jones (Neg), 1st (Novice), Carolyn Hauser & Bob Anderson, Wanda Radford & Thaddeus Kinga, 2015 (1st place) Tyler Cameron & Lee Quinn

Auburn University: 1967: 2nd (Novice), Larry Penley & Dan Moseley (Neg), Ray Emerick & Tom Slonaker (Aff), 1981; 2nd, (CEDA) David Michel & David Downes; 1984: 2nd, Clark Johnson &David Cheshier; 1985: 3rd, Gloria Cabada & Bob Bowser.

Austin Peay University: 1995: 2nd, JV, Rachael Avon & Dawn Schoultz, Novice – 1st, Novice, Drew Brown & John Sena

Baylor University: 1985: 1st, David Cheshier & Greg Leman; 1996: 3rd, Daveed Gartenstein-Ross & Chris Cooper; 2000, 3rd, Wes Lotz & Cyclone Covey.

Birmingham Southern University: 1965-6: 1st, ?? .

Bowling Green University: 1979: 1st Star Muir & Kim Metzler, 1980, 2nd David Cheshier & Bill Evans

Bridgwater College: 1995: 3rd (ADA Fall Championships) Justin Green & Daveed Gartenstein-Ross, 2nd, Novice, Drew Brown & John Sena.

Butler University: 1972: 1st, Richard Kendrick & Keith Vaughan.

California State University-Fullerton: 1984: 2nd David Cheshier & Greg Leman; 1987, 2nd Judd Kimball & AlanCoverstone, 1989: 1st Alan Coverstone & Judd Kimball; 2001, 3rd, Jarrod Atchison & Wesley Lotz; 2005, 3rd, Jamie Carroll & Brad Hall; 2006, 3rd, Brad Hall & Jamie Carroll; 2009, 1st, , Seth Gannon & Alex Labelle; 2013: 3rd, Ian Miller & Joe LeDuc.

Carolina’s Forensics Tournament: 1979: 1st, Brian Nozolino & Greg Smith; 1980: 1st (tie), Norris Smith & Michael Knish, Brian Nozolino & Greg Smith, 1982: 3rd, Brian Nozolino & David Downes.

The Catholic University: 2001: (Cap Cities), 3rd, Becca Eaton & Patrick Speice; 2002: 3rd (Novice), Josh Traeger & David Coons; 2005: 2nd JV Tara Tedrow & Shawn Isinhue, 3rd, (Var) JT Kittrell & John Patten; 2006: 2nd Liz Lundeen and Seth Gannon, 3rd, Forrest Pearce & Rohit Nath.

Citadel: 1975: 1st, Kevin Quinley & Roger Solt, 3rd, (JV), Sue Woerner & Sean Pfister.

Cumberland Valley College: 1980: 1st, Bob Hoover & Brian Nozolino

Dartmouth: 1990: 3rd, Judd Kimball & Alan Coverstone; 1991: 3rd, Mike Ridge & Brian Lain: 3rd, Marcia Tiersky & Rick Fledderman; 1992: 2nd Mike Ridge & Brian Lain; 1995: (Round Robin) 2nd, Adrienne Brovero & John Hughes; 1996: (Round Robin), 2nd John Hughes & Brian Prestes; 1997: (Round Robin) 1st Brian Prestes & Daveed Gartenstein-Ross; 2001: (Round Robin) 2nd (Tie) Jarrod Atchison & Wesley Lotz; 2005 (Round Robin); 2006 (Round Robin), 2nd Jamie Carroll & Brad Hall; 2009 (Round Robin) 3rd Alex Lamballe & Seth Gannon

Davidson College: 1962: 1st, (Aff) Ed Gaskins & David Zacks.

District VI Championships: 1952, 3rd, Virgil Moorefield & Joe Mauney; 1953:, 1st, Joe Mauney & Virgil Moorefield; 1954; 3rd, Kay Arant & Carwile LeRoy; 1955: 1st Carwile LeRoy & Joe Hough; 1956: Marjorie Thomas & Chris Blossom; 1959: 1st, Allen Carroll & Dick Burleson; 1970, 2nd, Laura Abernathy & John Cooper; (Missing 1971, Cooper & Vaughan, 1973 Kendrick & Alexnder)1977: Ross Smith & John Graham; 1981: 3rd, Mike Knish & David Cheshier; 1985: 3rd, Gloria Cabada & Bob Bower; 1987: 1st, Mark Bailey & Gloria Cabada; 1991: 2nd Gordon Hull & Rick Fledderman; 1992: (Non-qualifier division), 1st Adrienne Brovero & Scott O Donnell, 2nd Brian Flagler & Craig Green, 3rd, Stapp Beeton & Matt Rogers, 1st – Novice – Nate French & Keith Jones; 1993: 1st, Novice, Brandon Bentley & Trisha Norton; 1994: 1st John Hughes & Jordana Sternberg; 1995: 1st (tie) – Adrienne Brovero & John Hughes, Brian Prestes & Bryan Yeazel, Michael Matos & Daveed Gartenstein-Ross, 1st Consolation Division, Chris Cooper & David Beam (Emory), 1996: 1st Daveed Gartenstein-Ross & Chris Cooper, 2nd Michael Matos & Bryan Yeazel; 1998: 2nd (tie) Emma Filstrup & Ken Rufo, Justin Green & Jarrod Atchison, 1999: 1st Andy Geppert & Jarrod Atchison 2nd, Emma Filstrup & Wes Lotz; 2001: 1st Becca Eaton & Patrick Speice, 3rd, Kevin Kneupper & Sam Enzer; 2002, 1st, Mike Perry & Chris DeVault; 2005, 3rd James Morrill & Elizabeth Gedmark; 2006: 2nd, Lambelle & Seth Gannon; 2007: 2nd Alex Lamballe & John Patten, 3rd Will Sears & Liz Lundeen; 2008: 1st .Doowon Chung & Seungwon Chung, 3rd Lauren Sabino & Carlos Maza, Novice, 2nd Anna Williams & David Tokarz; 2009:(Qualifier) (Breakout tourn) 1st Will Sears & Ryan Stevens 1st (tie) Lauren Sabino & Carlos Maza; Doowon Chung & Seungwon Chung’; 2010, 3rd, Ken Bailey and Ian Miller: 2013, 3rd, Bennett Clifford & Vale Villa.

UC-Berkeley: 2004, 2nd Brad Hall & Jamie Carroll

Duquesne University: 2000, 3rd (Rookie) Jonathan Dowling & Drew Senter

Emory University: 1979: 1st , Star Muir & Kim Metzler; 1982: 2nd JV, Richard Chapman & David Downes; 1985: 3rd (JV), Pidge Meade & Delphine Davison; 1990: 1st, JV, Jeff Joseph & Jeff Sodko.

Florida State University: 1977, 1st, Ross Smith & John Graham.

Freshman/Sophomore National Championships (Michigan State University): 2009: Francisco Bencosme & Ryan Stevens

George Mason University: 1991:3rd, Jeff Joseph & Jeff Sodko; 1996: 3rd, Clay Rhodes & Michael Matos, Armen Zohrabian & Sean Nowak, 2nd, Novice , Tom Segars & Drew Brown; 1st, Novice, Joe Gagnon & Rob Shaw.

George Washington University: 1993: 1st, Varsity, Adrienne Brovero & Craig Green, 1st, JV, Keith Jones & Michael Seezen

Georgetown College (KY): 1950, 3rd, Bob Crough, Lamar Caudle, Dave Clark and L. W. Pullen,

Georgetown University: 1951: 3rd, Wiley Mitchell & Virgil Moorefield (Aff.), Joe Mauney & Lucius Pullen, (Neg.); 1955: 3rd, David Hughes & Barbara Massey (Neg), Marjorie Thomas & Chris Blossom (Aff); 1990: 2nd Bill Ziegelmueller & Mark Grant

Georgia State University: 2002: 3rd, Becca Eaton & Patrick Speice

Harvard University: 1978: 2nd, John Graham & Ross Smith; 1985, 3rd, Mark Bailey & Gloria Cabada (Round Robin); 1989, 2nd Judd Kimball & Alan Coverstone; 1990: 1st, Mike Ridge & Brian Lain; 1994: 3rd, Adrienne Brovero & John Hughes; 1996, 1st Brian Prestes & Daveed Gartenstein-Ross; 1998: 2nd Clay Rhodes & Justin Green, 3rd, Andy Ryan & Cyclone Covey; 2012: 3rd, Ian Miller & Joe LeDuc;

Illinois State University: 1970: 2nd, Laura Abernathy, John Cooper, Chris Covey, Keith Vaughan, 1st Negative team Abernathy & Vaughan.

James Madison University: 1974, 2nd, Richard Carlson & Willie Moser; 1987: 3rd, Andy Lindenmeyer & Bill Ziegelmueller; 1989, 1st Varsity, Brian Brunson & Bill Ziegelmueller; 1990: 3rd, Varsity – Marcia Tiersky & Becky Kidder; 1991: 2nd, Gordon Hull & Matt Rogers; 1992: 3rd, Chris Cooper & Megan Reif; 1994: 2nd Varsity, Matt Rogers & Stacey Kurpieski, 3rd Varsity, Chris Cooper & Daveed Gartenstein-Ross; 2006: 1st (tie) Varsity, Seungwon Chung & Doowan Chung, Carlos Maza & Kurt Woolford. Madison Cup (Public Debate tournament) 2008, Tom DeFranco & Hannah

Kansas State University: 1972: 3rd, Elmore Alexander & Marc Etheridge.
Lenior-Rhyne College: 1970: 2nd Steve Rainey & Wayne Tolbert, (Novice) 1st, Sandy Conrad & C. H. McMahan (Aff), Pam Carlson & Lee Knight (Neg); 1972: Becky Armentrout & Paula Potoczak, Linda Kalmbach & Richard Whicker; 1973: Bob Burchfield & Roger Solt, Richard Carlson & Linda Kalmbach; 1993: 3rd, Stacy Kurpieski & Courtney Smith; 1994: 1st Chris Cooper & Rachel Avon;

Liberty University: 1986: JV, 1st Delphine Davison & Chris Hoerter; 1989, 2nd Novice, Tom Irons & Morgan Warstler; 1992: Novice – 1st Margaret Feinberg & Mike Seezen; 1993: 1st Varsity (tie) Gordon Hull & Chris Cooper, Bryan Yeazel & Brian Prestes, Josh Sheptow & Adrienne Brovero; 1996: 3rd, Varsity, Josh O Donnell & Drew Brown; 3rd, Novice, Joe Gagnon & Andy Harris, 3rd, Novice, Chris Mills & Michele Young; 1998: Varsity, 1st Andrea Will & Jason Gronberg, Novice, 1st Rafa Guigou & Clint Watson; 2000: Varsity, 2nd, Paul Stockamore & Cyclone Covey; 3rd, Lindsay Littlefield & Mike Perry; 2001: Varsity, 3rd, Lindsay Littlefield & Anjali Garg; 2002: Varsity, 3rd, Elizabeth Gedmark & Jamie Carroll; 2003: JV 1st, Jim Jimmerson & Andy Mitchell, Varsity 3rd, Liz Lundeen & Chris Sedelmyer; 2004: 2nd Jack Parker & John Patton; 2005: JV, 3rd Shawn Isinhue & Tara Tedrow; 2007: 1st (Tie) Ryan Stevens & Kurt Woolford, Carlos Maza & Lauren Sabino; 2008; 1st Carlos Maza & Lauren Sabino, 3rd Francisco Bencosme & Mike Carlotti; 2009: (JV) 3rd Sarah Godwin &Jon Zaikowski; 2010: 1st (Var) Richard Min & Kevin Hern; 2011: 2nd, Amanda Pham & Jonathan Zaikowski; 2012: 3rd, Erica Duff & Joel Diamond (Var), 3rd, Rick Joslyn & Luke Sullivan (JV);

Loyola-Marymount University: 1981: 2nd, Mike Knish & David Davis

Mary Washington College: 1948: 3rd, Henry Hyuff & Dan Lovelace; 1952: 1st, Roger Cole & Joe Hough; 1995: 3rd, Sean Nowak & Armen Zohrabian.

Massachusetts Institute of Technology: 1975: 1st, Roger Solt & John Graham
Mercer University: 1978: 2nd, Star Muir & Kim Metzler; 1979: 3rd, Bill Evans & David Cheshier; 1984: 3rd, Linda Hippler & Greg Leman; 1985: 3rd, Bob Bowser & Mark Bailey, 3rd (JV), Pidge Meade & Jennifer Validimir.

Miami University (OH): 1991, 3rd, Mike Ridge & Brian Lain; 2006, 3rd, OD Hobeika & Lauren Sabino

Middle Tennessee State University: 1970: 1st, Rusty Stout & Anne Wood or 2nd, Keith Vaughan & John Cooper; 1972: 2nd, Richard Kendrick & Elmore Alexander; 1974: 3rd, Roger Solt & Kevin Quinley; 1975: 3rd (Novice), John Graham & Rob Croskery, 3rd, Varsity, Mary Thomson & Tod Woodbury; 1976: 2nd, John Graham & Bill Medlin; 1977: 3rd, Ross Smith & John Graham; 1983: 3rd, Clark Johnson & Greg Leman.
Morris Harvey College: 1970: 1st (Novice), Pam Carlson & Lynn Eickholt, Jame Myers & Lee Knight.

NATIONAL DEBATE TOURNAMENT (NDT): 1955: 3rd, Joseph Hough & Carwile LeRoy; 1993, 3rd Mark Grant & Rick Fledderman; 1994: 3rd, Marcia Tiersky & Adrienne Brovero; 1995: 3rd, John Hughes & Adrienne Brovero; 1997: 1st, Brian Prestes & Daveed Gartenstein-Ross; 2006: 2nd Brad Hall & Jamie Carroll; 2008: 1st, Seth Gannon & Alex Lamballe; 2009: 2nd, Alex Lanballe & Seth Gannon; 3rd, 2010: Sam Crichton & Will Sears.

Naval Academy: 1971: 3rd, Janice Gruber & Richard Kendrick; 1973: 2nd, Elmore Alexander & Richard Kendrick; 1974: 2nd, Kevin Quinley & Bob Birchfield; 1990, 3rd, Bill Ziegelmueller & Mark Grant; 1992: 3rd, Jeff Sodko & Adrienne Brovero; 1993: 3rd (JV), Craig Green & Michael Seezen; 1994: 3rd, Ken Rufo & Michael Seezen; 1997, 2nd (Novice), Rob Shaw & Joe Gagnon; 1999: 3rd, Amy Powell & Mark Yopp; 2000: 3rd, Andrea Will & Bingham Powell; 2007: 1st (Tie) Adam Ablekop & Will Sears, Doowan Chung & Seungwon Chung; 2009: 3rd, Kurt Zemlicka & Andrew McCarty; 2011: 1st Ken Bailey & Ian Miller..

North Carolina State: 1975: 1st, Bob Croskery & John Graham

Northern Illinois University: 1962: 1st (Novice), Martha Swain & Neal Tate.

Northwestern University: 1976: 1st, Mary McClain & Tod Woodbury; 1988: 3rd, Alan Coverstone & Gloria Cabada; 1990: 3rd, Alan Coverstone & Judd Kimball; 1993: 2nd, Rick Fledderman & Mark Grant; 1997: 3rd, Brian Prestes & Daveed Gartenstein-Ross; 2000: 3rd, Cyclone Covey & Wes Lotz.; 2001: 3rd, Becca Eaton & Patrick Speice; 2002, 3rd, Becca Eaton & Patrick Speice; 2003, 3rd, Becca Eaton & Patrick Speice; 2009, 3rd, Alex Lamballe & Seth Gannon; 2013: 3rd, Ian Miller & Joe LeDuc.

Northwestern Policy Debate Round Robin: 2002: 1st, Becca Eaton & Patrick Speice, 2003, 1st Becca Eaton & Patrick Speice..

Notre Dame University: 1954, 3rd, Jim Greene & Joe Hough.

Novice Nationals (Northwestern): 1975: 3rd, John Graham & Rob Croskery; 1980: 3rd, David Cheshier & Bill Evans; 1983: 3rd, Clark Johnson & Jeremy Ofsayer (UNC); 1990: 3rd, Joseph Peery & Rick Fledderman; 1992: 3rd, Scott O Donnell & Adrienne Brovero; 1996: 1st, Kristin Langwell & Nicole Runyan; 1998: 3rd, Andy Ryan & Jarrod Atchison, 2003, 3rd, Brad Hall & David Leung, 2004, 1st, Liz Lundeen & Chris Sedelmyer.

Ohio State University: 1953: 1st, (Aff) Virgil Moorefield & Joe Mauney, (Neg) Carwile LeRoy & Joe Hough.

Old Dominion University: 1970: 3rd, Steve Rainey & Janet Little; 1973: 1st (Tie), Tod Woodbury & John Godwin, Richard Carlson & Kevin Quinley; 1979: 2nd, Jim Wheaton & Brian Nozolino
Pennsylvania State University: 1988: 2nd Novice, Bobby Williams & Dan Scannell, 3rd Novice, Mark McCollam & Corbin Dooley.
Pi Delta National Intercollegiate Tournament: 1947: 1st (three way tie-Baylor, Nebraska Wesleyan), Bowling

Green OH, undefeated. Sam Behrends & Henry Huff; 1953: Superior, Virgil Moorefield & Joe Mauney, Excellent, Kay Arant & Clara Ellen Francis, 1955: Superior, Joe Hough & Carwile LeRoy..

Pi Kappa Delta Provincial tournament (South Atlantic Province Tournament): 1929: 1st Joe Carlton and Wade Bostic; 1933: 2nd (four person debate) Scott Buck and E. L. Smith, Donald Myers and J. N. Jarrett; 1935, 2nd, George Copple, Jack Murchison; 1937: 1st, Robert Costner, Robert M. Helm, Jr., James Hayes, Eugene Worrell; 1938: 1st, Phil Highfill and Gene Worrell (aff); Bob Costner and Robert M. Helm (neg); 1939: 2nd, Gene Worrell/Ralph Brumet (aff); Bedford Black/Tom Davis (neg); 1941: 1st, Bob Goldberg and Ralph Brumet; 1943: (combined with Great Eastern Tournament due to war) 1st, C. C. Hope & Burnette Harvey; 1946: 3rd, Sam Behrends & Kermit Caldwell (Aff), Behrends & Dick Williams (Neg.); 1950: 2nd, Bob Crough, Lamar Caudle, Dave Clark and L. W. Pullen; 1952, Superior, Joe Mauney & Virgil Moorefield.; 1954: 1st, Jim Greene & Carwile LeRoy, 1st (Tie, Women’s), Kay Arant & Minnie Jane Bowman; 1958: Superior (JV), Joe Grubbs & John Alford; 1964: 3rd, Jose Cabezas & Jerry Partney.

Pride In Tobacco: 1980: (Wake), 2nd Bob Hoover & Kathy Clay

Purdue University: 1954: 1st, Kay Arant & Marjorie Thomas (Neg), Carwile LeRoy & Wilfred Winstead (Aff).

Randolph-Mason (Washington-Franklin Debates): 2001: 1st Jarrod Atchison & Wesley Lotz [last won in 1909 Elbert Johnson and Henry Jones]; 2002: 2nd, Andrea Will & Mike Perry

Samford University: 1973: 1st (Tie), Elmore Alexander & Richard Kendrick, Marc Ethridge & Becky Armentrout; 1974: 3rd, Roger Solt & Bill Medlin; 1980: 2nd, Star Muir & Kim Metzler; 1992: (JV./Nov. Round Robin)1st, JV, Brian Flagler & Craig Green, 1st Novice – Nate French & Keith Jones

Shaw University: 1970: 2nd (Novice) Jayne Myers & Tom Cooper

Shippensburg State University: 1980: 1st, (CEDA) Robert Hoover & Brian Nozolino.

South Atlantic Forensics Tournament (Lenior-Rhyne College): 1936: 1st debate; 1938: 1st debate (same group as above); 1937: 2nd, (North Carolina Division) Jimmy Hayes and Robert Costner (aff); Robert M. Helm, Jr. and Eugene Worrell (neg); 1939: 1st, Bob Goldberg, Gene Worrell, Ralph Brumet, Adlai Hoyle; 1941: 1st, Ralph Brumet and Bob Goldberg; 1947: 1st, Aff. Daniel Lovelace & Henry Huff, Neg. Sam Behrends & Kermit Caldwell; 1948: 1st (tie with Florida), Robert Crouch, J. Brian Scott, Lamar Caudle & Henry Huff; 1950: 2nd, Lucius W. Pullen, Dave Clark, Bob Crouch, & Lamar Caudle; 1951: 3rd, Wiley Mitchell, Virgil Moorefield, Joe Mauney & Lucius Pullen; 1952: 1st (Women’s) Clara Ellen Francis, Kay Arant (Aff), Doris Anne Link & Billie Parish (Neg), 2nd (Men’s) Virgil Moorefield, Joe Mauney (Aff), Carwile LeRoy & Wilfred Winstead (Aff); 1953: 2nd, Glen Garrison & Joe Hough (Aff), Virgil Moorefield & Jim Greene (Neg); 1954: 1st (Women’s), Marjorie Thomas & Georgia McNemar (Aff), Doris Taylor & Minnie Jane Bowman, 2nd (Men’s), Joe Hough & Larry Black (Aff), Jim Greene & Jim Shurling (Neg); 1962, 2nd, Larry Conrad & Barry Dorsey (Aff), Martha Swain & Neal Tate (Neg).

Southeast/South-Central CEDA Championships: 1999: 3rd, Cyclone Covey & Thomas Loquvam; 2000: (Novice) 1st, Badriyyah Al-Islam & Jamila Porter, 3rd, Chad Flick & Alice Ma; 2003: (Novice) – Josh Traeger & David Coons, Brad Hall & David Leung, Elizbeth Gedmark & Jamie Carroll; 2005: 3rd (JV) Peter Morris & Sean Ridley; 2006: 2nd Liz Gedmark & Chris Sedelmyer, 3rd, Lauren Sabino & Seungwon Chung; 2007:1st(JV), Elise McNamara & Hannah Rothman, 3rd (JV), Tom DeFranco.

Southern Illinois University: 1981: 3rd (CEDA), Brian Nozolino & David Downes.

Southern Association of Teachers of Speech tournament: 1932: 1st, Harold Deaton and Leonidas Smith (neg); Scott Buck and Carl Ousley (aff); 1935: 2nd, George Copple, Jack Murchiso; 1936, 1st, A. H. Campbell, George Copple, A. B. Helms, H. A. Matthews

Southern Speech Association Tournament: 1948: (Nashville), 2nd, Bob Crouch & Henry Huff, 1949: (Baylor) 1st, Henry Huff & Bill Wagoner; 1950: 1st, Lamar Caudle & Bob Crouch, (JV) 1st, Virgil Moorefiled & Wiley Mitchell; 1952: Superior, Carwell LeRoy & Joe Hough; 1953: Superior, Virgil Moorefield & Jim Greene, (JV) Superior, Kay Arant & Carwile LeRoy; 1957, Charles Bentley & Steve Blackwell; 1959: Excellent, Allen Carroll, Superior, Dick Burleson; 1960: (Winston-Salem) 1st (Women’s) Sherry Dailey & Susie Jones; 1961: (Miami) Superior, Al Baker & Bill Strum, Sherry Dailey & Susie Jones, (JV) Frank Wood & David Zacks; 1962: (Texas) Excellent, Susie Jones & Frank Wood, Martha Swain & Neal Tate, Ed Gaskins & David Zacks; 1963: Superior, Peggy Wilson & Jose Cabezas, Barry Dorsey & Jim Waldenfels, Excellent, Martha Swain & Anne Justice; 1964: (Houston) Superior, Jose Cabezas & Jerry Partney; 1966 (Miami), Excellent, Phyllis McMurry & Irwin Coffield.

Tau Kappa Alpha-Delta Sigma Rho Regional: 1966 (WFC), 3rd, Duke Wilson & Laura Abernathy.

Tri-State Tournament: 1934: 2nd, Donald Myers & Jack Murchison (aff), H. Clay Cox and George Copple (Neg)University of Alabama: 1973: 3rd, Roger Solt & Kevin Quinley; 2003: 1st (Novice) Ashley Lubenkov & David Handcock; 2004: 2nd Naomi Dale & Chris Sedelmyer, JV 1st Sean Ridley & Peter Morris

University of Florida: 1951: 1st, Kay Arant & Virgil Moorefield (Aff), Joe Mauney & Clara Ellen Francis (Neg.); 1952: 1st, Kay Arant & Billie Parrish (Neg), Carwile LeRoy & Wilfred Winstead (Aff); 1953: 1st (Aff), Kay Arant & Carwile LeRoy, 2nd 4-Man, Arant, LeRoy, Joe Hough & Sam Johnson; 1955: 1st (Neg), Barbara Massey & Chris Blossom; 1968: 1st (Aff). Rusty Stout & Jean Holmes, 3rd 4-Man, Stout, Jean, Keith Vaughan & John Cooper; 1969: 3rd, Janice Gruber & Richard Kendrick; 2012:1st (tie) Joel Diamond & Amanda Pham, Richard Joslyn & Jon Zaikowski 3rd Sarah Godwin and Michael Crow.

University of Georgia: 1964: 3rd (JV), Ken Godwin & John Garrity; 1968, 1st (Tie) Hu Odom & Victor Bowman, Anne Wood & Stever Rainey; 1971: 3rd (Novice) Lynne Eickholt & Pam Carlson; 1973, 3rd, Kevin Quinley & Richard Carlson; 1991: 1st (Tie) Becky Kidder & Marcia Tiersky; Gordon Hull & Rick Fledderman; 2004: 3rd Chris Sedelmyer & Liz Lundeen, Nicole Burnap & Jim Jimmerson; 2011: 3rd, Mike Carlotti & Andrew McCarty; 2012:1st Andrew McCarty & Ian , 3rd Richard Min & Ken Bailey, Sarah Godwin & Michael Crow; 2013: 2nd (Novice) Millicent Hennessy & Joe Perretta.

University of Houston: 1976, 3rd ???

University of Kansas (Heart): 1978: 2nd John Graham & Ross Smith; 1985, 2nd David Cheshier & Greg Leman, 1990, 2nd Judd Kimball & Alan Coverstone; 1993: 2nd Mark Grant & Jordana Sternberg; 1997: 3rd, Daveed Gartenstein-Ross & Brian Prestes; 1998, 2nd Justin Green & Andy Geppert; 1999: 3rd, Justin Green (debating with Jeff McNabb, Emory); 2000: 2nd Wes Lotz & Cyclone Covey; 2001: 1st Jarrod Atchison & Wes Lotz..

University of Kentucky Round Robin: 1979, “Place” 2nd, Alan Coverstone & Judd Kimball; 1994, “Show” (3rd Place) John Hughes & Adrienne Brovero; 1996 “Win” 1st Brian Prestes & Justin Green; 1998 “Place” 2nd Justin Green & Clay Rhodes: 2000, “Place” 2nd Wesley Lotz & Jarrod Atchison, 2002, “Show” 3rd, Becca Eaton & Patrick Speice; 2007: 1st, Alex Lamballe & Seth Gannon.

University of Kentucky: 1962, 3rd Frank Wood & Barry Dorsey; 1975, 3rd, Mary Tompson & Tod Woodbury; 1987: 3rd, Gloria Cabada & Alan Coverstone; 1989: 2nd Pre-Season Novice, Rick Fledderman & Joseph Peery; 1990: 1st JV, Robin Flaig & Gordon Hull, 3rd, Pre-Season Novice, Melissa Butler & Jordana Sternberg; 1993: 1st JV, Michael Seezen & Stephanie Arnold, 1994, 1st Varsity Adrienne Brovero & John Hughes; 1995: 1st Pre-Season Novice, Kristin Langwell & Nicole Runyan; 1997; 3rd (Pre-Season Novice), Liz Ellis & Michael Bonura; 1998: 2nd Varsity, Andy Ryan & Cyclone Covey; 2002: 1st, Pre-Season Novice, Jamie Carroll & Elizabeth Gedmark; 2003: 3rd Brad Hall & Jamie Carroll; 2005, 3rd (Pre-Season Novice) Forrest Pearce & Seungwon Chung; 2006: 2nd – Sam Crichton & Nick Watts, 2014: (JV) closeout.

University of Louisville: 1994: 2nd, John Hughes & Jordana Sternberg

University of Maryland: 1968: Tom Sloanker & ?; 1979: (CEDA) 1st Bob Hoover & Mike Towery

University of Miami (FL): 1952: 1st Clara Ellen Francis & Joe Mauney; 1953: 2nd, Joe Mauney & Virgil Moorefield; 1954: 2nd, Jim Greene & Joe Hough (Aff), Kay Arant & Carwile LeRoy (Neg); 1955: 3rd, Barbara Ann Massey & Marjorie Thomas (Aff), Carwile LeRoy & Wilfred Winstead (Neg); 2009: .2nd, Andrew McCarthy & Francisco Bencosme.

University of Michigan: 1996: 2nd Place Brian Prestes & John Hughes; 1st Place – Novice – Tom Segars & Drew Brown

University of Missouri-Kansas City: 1998, 1st, Jarrod Atchison & Justin Green

University of North Carolina, Chapel Hill: 1969: 3rd, John Cooper & Hu Odom; 1972: 3rd, Bob Burchfield & Roger Solt; 1975, 1st, John Graham & Roger Solt; 1976, 2nd, John Graham & Bill Medlin; 1977: 3rd, John Graham & Ross Smith; 1978, 2nd, Ross Smith & Jim Wheaton; 1981: 3rd, Mike Knish & David Cheshier; 1982: 3rd JV, Linda Hippler & Cynthia Harnett; 1989: 3rd, JV, Becky Kidder & Jennifer Burlingham; 1990: 3rd, Mark Grant & Bill Ziegelmueller; 1995: 3rd, Chris Cooper & Daveed Gartenstein-Ross; 1991: 2nd JV, Torrey Feimster & Craig Green; 1997: 1st (Tie), Andy Geppert & Wesley Lotz, Justin Green & Jarrod Atchison.

University of North Carolina, Wilmington: 1978: 3rd, Vicki Leonard & Kim Metzler, Robert Hoover & Brian Nozolino; 1979, 3rd, Kathy Clay & Greg Smith.

University of North Texas: 2008: 2nd, Ryan Stevens and Kurt Woolford

University of Northern Colorado: 1979: 3rd Star Muir & Mike Knish

University of Northern Iowa: 1989: 3rd, 1989, Judd Kimball & Alan Coverstone; 1990: 3rd, Bill Ziegelmueller & Mark Grant; 1992: 3rd, Mark Grant & Rick Fledderman; 1994: 3rd Brian Prestes & Brian Yeazel; 2000: 1st, Jarrod Atchison & Wesley Lotz.

University of Ohio: 1968: 1st (Novice), Larry Penley & Chris Barnes.

University of Pittsburgh: 1960: 3rd, Susie Jones & Bill Strum (Aff), Linda Guy & Al Baker (Neg); 1964: 1st, Jose Cabezas & Jerry Partney; 1965, 1st, Joe Cabezas & Neal Tate; 1991: 3rd, Mike Ridge & Brian Lain; 1993: 1st Marcia Tiersky [pair with Tushnet – Harvard], 3rd, University of Pittsburgh – Jordana Sternberg & John Hughes; 2013: 2nd, (Round Robin) Jacob Hurwitz/Lee Quinn; 2014: 1st Place Round Robin: Melvin Washington & Joe LeDuc.

University of Redlands: 1975: 2nd, Roger Solt & Kevin Quinley; 1992: 1st Brian Lain & Mike Ridge; 1993: 3rd, Rick Fledderman & Mark Grant; 1995: 2nd John Hughes & Adrienne Brovero; 1996: (Round Robin) 1st Brian Prestes & John Hughes; 1997: 3rd, (Round Robin), Brian Prestes & Daveed Gartenstein-Ross; 2000, 1st, Cyclone Covey & Wes Lotz

University of Richmond: 1948: 1st (Tie with George Washington), Pete Caudle, Bob Crouch, Henry Huff, Bill Wagoner; 1949: 1st, Robert Crouch & Lamar Caudle, 1963: 1st, Neal Tate & Martha Swain; 1964, 1st, Anne Wood & Neal Tate; 1965: 1st, Peggy Wilson & Neal Tate, 3rd (Novice), Leslie Gayner & Steven Hursch; 1966, 2nd, Ken Godwin & Jerry Partney; 1969, 2nd, Janet Little & Anne Wood; 1972: 1st, Becky Armentrout & Richard Kendrick; 1998: 2nd, (JV), Urmi Engineer & LeeAnne Quattucci, 3rd, (Novice), Clint Watson & Rafa Guigou
University of South Carolina, Round Robin: 1997: 2nd, Jarrod Atchison & Justin Green; 1998: 3rd, Wesley Lotz & Cyclone Covey

University of South Carolina: (Carolina Forensics Tourn.) 1948: 1st, Bob Crouch, William Wagoner, Gordon Kelley, & Henry Huff; 1950: 1st (Women s, Aff.), Ann Kelly & Clara Ellen Francis, 2nd, (Men’s Aff.) Wiley Mitchell & virgil Moorefield; 1952: 2nd, Jim Greene & Roger Cole (Aff.), Carwile LeRoy & Wilfred Winstead (Neg); 1953: 2nd, (Neg) Carwile LeRoy & Winfred Winstead; 1955: 1st (Aff., Tie), Joe Killian & Marjorie Thomas; 1956: 3rd (Neg), David Hughes & Joe Grubbs; 1957: Superior (JV), Sherrie Dailey & John Alford; 1959: 1st, Susie Jones Joe Grubbs (Neg), Sherry Dailey & Dick Burleson (aff), 1st (Novice), Charles Taylor & Glenn Blackburn (Neg), Alfred Baker & Ed Gaskins (Aff); 1960, 2nd (Novice), Frank Wood & Ed Bowles; 1961, 3rd (Novice), John Eddinger & Larry Conrad (Aff), Barry Dorsey & Ed Bowles (neg); 1962: 1st, (Novice) Jan Wood & Jose Cabezas, 1st, Joe Staggers & Jarry Partney (Aff); 1963: 1st, Jan Wood & Frank Wood; 1964: 2nd (Novice), Susan Bowles & Steve Hursh; 1965: 2nd (Novice), Phyllis McMurry & John Tate (Neg.), Thaddeus Kinga & Wanda Radford (Neg); 1967: 3rd, Steve Harvey & Ray Emerick (Neg); 1968: 1st, Rusty Stout & John Cooper (Aff), Roger McManus & Keith Vaughan (neg); (National Earlybird) 1978: 3rd, Steve Rodgers & Steve Poole, Vicki Leonard & Mike Poole; 1991: 1st, Marcia Tiersky & Jordana Sternberg.

University of Southern California: 1981: 3rd, David Davis & Mike Knish; 1994: 1st Adrienne Brovero & John Hughes; 1995: 1st, John Hughes & Brian Prestes; 1996: 3rd, Brian Prestes & Daveed Gartenstein-Ross; 2000, 1st, Wesley Lotz & Jarrod Atchison; 2004: 3rd, Brad Hall & Jamie Carroll; 2008, 3rd, Seth Gannon & Alex Lamballe; 2009, 1st, , Seth Gannon & Alex Labelle.

University of Texas: 1969: 2nd, Rusty Stout & Anne Wood.

University of Texas – Dallas: 2009: 2nd, Mike Carlotti & Sam Crichton; 2013: 3rd, (JV) Joe Perretta and Luke Sullivan.

University of Utah: 1981: 3rd, David Cheshier & Mike Knish.

University of Vermont: 1948: 3rd (tie): Henry Huff, Bob Crouch, Bill Wagoner & Lamar Caudle; 1962, 1st (Novice) Jan Wood & Jose Cabezas.

University of Virginia: 1948: 1st, Henry Huff & Dan Lovelace.; 1950: 1st (Tie, Pittsburgh), T. Lamar ‘Pete’ Caudle & Bob Crouch.

University of West Georgia (Formerly West Georgia College): 1977: 2nd, John Graham & Ross Smith; 1993: 3rd, Marcia Tiersky & Joe Peery; 1994: 3rd, Marcia Tiersky & Adrienne Brovero; 1995: 1st John Hughes & Adrienne Brovero; 1996: Novice, 1st, Rob Shaw & Joe Gagnon; 1997: 3rd, Brian Prestes & Daveed Gartenstein-Ross; 2001: 2nd, Jarrod Atchison & Wesley Lotz; 2003: 3rd, Becca Eaton & Patrick Speice; 2006, 3rd, .Brad Hall and Jamie Carroll; 2008, 1st, .Alex Lamballe & Seth Gannon; 2009, 3rd, Lauren Sabino & Carlos Masza, 2010, 3rd (tie) Carlos Maza & Mike Carlotti, 3rd (tie) Will Sears & Sam Crichton; 2011: 1st, Melvin Washington & Joel Diamond, 3rd, Sarah Godwin & Michael Crowe.

University of West Virginia: JV/Novice Naitionals – 2007: 1st Lauren Sabino & Kurt Woolford.

Valencia Community College: (Florida Holiday Swing), 3rd, 1981, Mike Knish & David Cheshier.

Vanderbilt University: 1973: 1st, Kevin Quinley & Richard Carlson; 1985: 3rd (JV), Alan Coverstone & Judd Kimball; 1987, 2nd Gloria Cabada & Alan Coverstone; 2005 1st (JV), Sean Ridley & Peter Morris; 2007: 1st (Nov) David Tokarz & Blake Tanase, (Var) 2nd Tom Defranco & Ryan Stevens; 2009, 1st (Var), Will Sears & Sam Crichton; 2010: 2nd (Var), Alexis Shklar & Melvin Washington, 3rd Ken Bailey & Ian Miller; 2012: 3rd Maddie Langr & Erica Duff;

Virginia Invitational Tournament: 1948: 1st, Dan Lovelace & Henry Huff

Wake Forest Novice: 1953: 1st (Aff), Larry Black & Sam Johnson, 1954, 3rd; 1957, 2nd (Neg), Don Spoon & Don Schoonmaker, 3rd (Tie, Aff), John Alford & Max Deal; 1959: 2nd, Al Baker & Ed Gaskins (Aff), Charles Taylor & Glenn Blackburn, Jr. (Neg); 1960: 2nd (Neg), Frank Wood & Ed Bowles; 1961: 3rd, Nell Hyle & Jim Waldenfels (Aff); 1962: 1st (Tie, Pittsburgh), Anne Justice & James Blackburn, Jan Wood & Jose Cabezas; 1967, 2nd, Larry Penley & Dan Mofely (Neg), Ray Emric & Tom Flonaker (Aff).

Washington & Jefferson College: 1971: 2nd, Wesley Warren & Lynn Eickholt, 2nd (JV), Ben Martin & Joe Bowman.

Washington & Lee University: 1969: 1st (Novice), Chris Covey, Janice Gruber, Richard Kendrick, Mark Phillips, 1st Negative team Covey & Phillips; 1970: 1st (Novice), Tom Cooper & Chuck Meyrick; 1971: 2nd (Novice), Gary Drause & Randy Robertson; 1979: 3rd, Greg Smith & Kathy Clay.

Wayne State Invitational: 1965: 3rd, Ken Godwin & Irwin Coffield (Aff), Jose Cabazas & Jerry Partney (neg); 1967, 1st, Laura Abernathy & Tom Slonaker (Aff), Duke Wilson & Dick Leader (Neg); 1969, 1st Hu Odom & John Cooper

Weber Round Robin: 2014, Corinne Sugino & Joe LeDuc.

Western Illinois University: 1972: 1st (JV), Roger Solt & Bob Burchfield.

William and Mary: 1956: 2nd (Aff) Chris Blossom & Marjorie Thomas, 2nd (Neg), David Hughes & Barbara Massey; 1958: 1st, (Aff) Allen Carroll & John Alford, (Neg) David Hughes & Dick Burleson; 1972: 3rd, Elmore Alexander & Lynne Eickholt; 1974: 3rd, Bill Medlin & Tod Woodbury.

Wingate College: 1950: (Strawberry Leaf Tourn.) 1st (Women s Neg.) Cecyle Arnold & Elva Lawrence, 2nd, (Men’s Aff.) Virgil Moorefield & Wiley Mitchell; 1969: (Mid-Carolina Classic) 2nd place, Rusty Stout & Larry Penley, Steve Harvey & Steve Rainey; 1971: (NC Debate Conference) Paula Potoczak & Treover Ferger;, Gary Kraus & Linda Kalmbach; 1981: 1st, Brian Nozolino & Scott Burton; 1982: 1st, Greg Leman & Mike McCauley, 2nd (CEDA) David Downes & Brian Nozolino.

Winthrop University: 1939: Top debater, Bob Goldberg ; 3rd best debater, Ralph Brumet; 1940: 2nd, Willis Bennett, J. Melville Broughton, Jr., and Burnette Harvey; 1941: 1st, John Davis & Doug Elam; 1942: 1st (Dixie Tournament) Bruce Brown & Burnett