1997-1998 Results

Championships and Final Rounds

University of South Carolina, Round Robin, 2nd Place, Jarrod Atchison & Justin Green
University of North Carolina, 1st Place (Tie), Andy Geppert & Wesley Lotz
University of North Carolina, 1st Place (Tie), Justin Green & Jarrod Atchison
The Kansas City Swing, 1st Place Squad Sweepstakes
University of Missouri-Kansas City, 1st Place, Jarrod Atchison & Justin Green
University of Kansas, 2nd Place, Justin Green & Andy Geppert
District VI NDT Qualifiers, 2nd Place, Emma Filstrup & Ken Rufo
District VI NDT Qualifier, 3rd Place, Justin Green & Jarrod Atchison
District VI NDT Qualifier, 4th Place, Michael Bonura & Cyclone Covey

Semi-Finalists

University of Kentucky, Freshman Breakout, Liz Ellis & Michael Bonura
District VI NDT Qualifier, 5th Place, Clay Rhodes & Andy Geppert
Novice Nationals, Northwestern Univ., Andy Ryan & Jarrod Atchison

Quarter-Finals

Liberty University, Var., Michael Bonura & Mario DeMarco
Liberty University, JV, Thomas Allen & Rob Shaw
University of Southern California, Var., Clay Rhodes & Andy Geppert
California State University-Long Beach, Var., Andy Ryan & Emma Filstrup
Univ. of Missouri-Kansas City, Var., Cyclone Covey & Michael Bonura
William Jewell College, Var., Justin Green & Jarrod Atchison
State University of West Georgia, Var., Andy Geppert & Clay Rhodes
Baylor University, Jarrod Atchison & Justin Green
Novice Nationals, Northwestern Univ., Liz Ellis & Wesley Lotz

Octa-Finals

University of North Carolina – Andy Ryan & Clay Rhodes
University of North Carolina – Emma Filstrup & Cyclone Covey
University of Southern California – Emma Filstrup & Andy Ryan
William Jewell College – Cyclone Covey & Michael Bonura
State University of West Georgia – Emma Filstrup & Ken RufoBaylor University – Andy Geppert & Clay Rhodes
Novice Nationals, Northwestern Univ., Cyclone Covey & Michael Bonura
Novice Nationals, Northwestern Univ., Amy Powell & Mark Yopp

Double-Octa-Finals

University of South Carolina – Emma Filstrup & Cyclone Covey
University of Northern Iowa – Clay Rhodes & Andy Ryan
University of Northern Iowa – Andy Geppert & Wesley Lotz
University of Southern California – Liz Ellis & Wesley Lotz
Baylor University – Ken Rufo & Emma Filstrup
U.S. Naval Academy – Amy Powell & Mark Yopp
Northwestern University – Jarrod Atchison & Justin Green
Northwestern University – Cyclone Covey & Michael Bonura
University of Kansas – Emma Filstrup & Ken Rufo
National Debate Tournament – Clay Rhodes & Andy Geppert
National Debate Tournament – Jarrod Atchison & Justin Green

Cut-on-Points

University of Kentucky – Justin Green & Jarrod Atchison
University of North Carolina – Amy Powell & Mark Yopp
University of North Carolina – Liz Ellis & Michael Bonura
Capitol City Debates – Jarrod Atchison & Justin Green
Univ. of Missouri-Kansas City – Thomas Allen & Mario DeMarco
State University of West Georgia – Justin Green & Jarrod Atchison
State University of West Georgia – Michael Bonura & Cyclone Covey
Northwestern University – Emma Filstrup & Ken Rufo

Speaker Awards

University of South Carolina, Round Robin, 6th Justin Green
University of North Carolina – 8th – Andy Ryan
University of North Carolina – 16th – Jarrod Atchison
University of North Carolina – 17th Andy Geppert
University of North Carolina – 18th Clay Rhodes
Liberty University – 11th Michael Bonura
Liberty University – JV, 1st Thomas Allen
University of Southern California – 18th Andy Ryan
California State Univ.-Long Beach – 7th Andy Ryan
California State Univ.-Long Beach – 15th Emma Filstrup
University of Missouri-Kansas City – 5th Justin Green
University of Missouri-Kansas City – 6th Jarrod Atchison
William Jewell College – 8th, Justin Green
William Jewell College – 10th, Jarrod Atchison
State University of West Georgia – 15th, Clay Rhodes
Baylor University – 17th, Clay Rhodes
US Naval Academy – 9th, Amy Powell
Univ. of Kansas – 15th, Justin Green
District VI NDT Qualifier – 2nd, Clay Rhodes
District VI NDT Qualifier – 5th, Emma Filstrup
District VI NDT Qualifier – 8th, Andy Geppert
District VI NDT Qualifier – 10th, Justin Green
District VI NDT Qualifier – 12th, Jarrod Atchison
District VI NDT Qualifier – 13th, Ken Rufo
District VI NDT Qualifier – 14th, Michael Bonura
Novice Nationals, Northwestern – 1st, Andy Ryan
Novice Nationals, Northwestern – 6th, Michael Bonura
Novice Nationals, Northwestern – 8th, Cyclone Covey
Novice Nationals, Northwestern – 9th, Jarrod Atchison