2002-2003 Results

Championships and Final Rounds

Kentucky Round Robin, 3rd Place – Becca Eaton & Patrick Speice
Univ. of Kentucky – Preseason Novice Nationals – 1st Place – Elizabeth Gedmark & Jamie Carroll
Policy Round Robin – Northwestern University – 1st Place – Becca Eaton & Patrick Speice

Semi-Finals

Georgia State University – Becca Eaton & Patrick Speice
Catholic University (Novice) – David Coons & Josh Traeger
Liberty University – Elizabeth Gedmark & Jamie Carroll
State University of West Georgia – Becca Eaton & Patrick Speice
Northwestern University – Becca Eaton & Patrick Speice
Southeast CEDA (Novice) – Josh Traeger & David Coons
Southeast CEDA – Brad Hall & David Leung
Southeast CEDA – Elizbeth Gedmark & Jamie Carroll
American Debate Association Nationals, Boston College (Novice) – David Coons & Josh Traeger
Freshman Nationals – Northwestern University – Brad Hall and David Leung

Quarter-Finals

Univ. of Kentucky – Preseason Novice National – Brad Hall & David Leung (Met WFU)
Harvard University – Becca Eaton & Patrick Speice
California State University-Fullerton – Becca Eaton & Patrick Speice
US Naval Academy – Jessica Shaw & Darrin Gamradt

Octa-Finals

Catholic University – Anjali Garg & James Morrill
Liberty University – David Leung & Brad Hall
Liberty University (Nov) – Josh Traeger & David Coons
University of Missouri, Kansas City (JV) – Danielle Brudi & Kyle Ferris
Baylor University – Elizabeth Gedmark & Jamie Carroll
Freshman Nationals – Northwestern University – Jamie Carroll & Elizabeth Gedmark

Double Octa Finals

University of Kentucky – Becca Eaton & Patrick Spiece
University of Southern California – Brad Hall & Patrick Spiece
University of Southern California – Elizabeth Gedmark & Jamie Carroll
California State University-Fullerton – Jamie Carroll & Elizabeth Gedmark
National Debate Tournament – Becca Eaton & Patrick Speice

Cut-on-Points

University of Richmond (JV) – Amanda Sullivan & Kyle Ferris
University of Richmond (JV) – Danielle Brudi & Patrick Jackson
Catholic University (Novice) – Betsy Margarit & Derek Shore
Liberty University (JV) – Danielle Brudi & :Patrick Jackson
University of Missouri-Kansas City (JV) – Betsy Margarit & Derek Shore
Naval Academy (JV) – Josh Traeger & David Coons
Naval Academy (Nov) – Betsy Margarit & Derek Shore
Northwestern University – Brad Hall & David Leung
Northwestern University – Anjali Garg & James Morrill
University of Georgia – David Coons & Darrin Gamaradt
American Debate Association Nationals, Boston College – Betsy Margarit & Derek Shore

Speaker Awards

Georgia State University – 4th Patrick Speice
Kentucky Round Robin – 7th Patrick Speice
University of Kentucky – 6th Patrick Speice
University of Kentucky – 16th Becca Eaton
Catholic University – (Nov) – 2nd Josh Traeger
Catholic University – (Nov) – 5th David Coons
Harvard University – 8th Becca Eaton
Harvard University – 13th Patrick Speice
Liberty University – 3rd Jamie Carroll
Liberty University – 4th Elizabeth Gedmark
Liberty University – (Nov) 5th Josh Traeger
University of Southern California – 13th Patrick Speice
California State University-Fullerton – 19th Becca Eaton
California State University-Fullerton – 5th Patrick Speice
State Univ. of West Georgia – 3rd Becca Eaton
State Univ. of West Georgia – 16th Patrick Speice
Naval Academy – 4th Darrin Gamradt
Northwestern University – 13th Becca Eaton
Northwestern University – 20th Patrick Speice
Unversity of Georgia – 8th Darrin Gamradt
SE CEDA, Georgia State – 2nd Brad Hall
Southeast CEDA, Georiga State – (Nov) 1st David Coons
Southeast CEDA, Georiga State- (Nov) 2nd Josh Traeger
American Debate Association Nationals, Boston College – (Nov) 3rd Josh Traeger
Policy Round Robin – Northwestern University – 3rd Patrick Speice

Squad Awards

Southeast CEDA – Graduate Student of the Year – Jarrod Atchison
Southeast CEDA – Coach of the Year – Ross Smith
Southesast CEDA – Novice Debater of the Year – David Coons

2003 Debater’s Choice Awards (national voting on a variety of awards)

Best Novice – David Coons (tie 1st)
Best Overall Debate Tournament Excluding NDT/CEDA Nationals – Speice & Eaton
Best Tournament Hospitality – 3rd Shirely Classic
Best Judge – 3rd Ross Smith
Best Chance to Win World Poker Tour Event – Ross Smith

End-of-the-Year Awards

Best Debater – Becca Eaton & Patrick Speice
Greatest Contribution – Becca Eaton and Patrick Speice
Most Improved – Brad Hall
Best First Year – Elizabeth Gedmark
Best Novice – David Coons